Filtrowanie narzędzi w Excelu

W trakcie zadań z arkuszami programu Excel co rusz powstaje przymus przefiltrowania danych, kiedy wcześniej wykorzystano już odmienne narzędzia. Jaki wpływ będzie miało filtrowanie na działanie tych narzędzi? W tym artykule pokazano niektóre z możliwych zastosowań . Masz problem z filtrowaniem danych? Zajrzyj tutaj!

Filtorowanie a format warunkowy

Zastosowanie formatowania warunkowego daje możliwość wyróżnienia zaznaczonych zawartości w arkuszu. Czy filtrowanie ma wobec tego wpływ na jego przekształcania? Gdy filtrujesz następujące dane w tabeli , na której zrealizowano poprzednio formatowanie warunkowe, formatowanie to jest zachowywane. Co więcej, w opcjach autofiltra pojawia się możliwość filtrowania na podstawie zastosowanego poprzednio przekształcania warunkowego: zarówno względem kolorów, jak i ikon komórek arkusza. I na przefiltrowanej tabeli możliwe jest ponowne zastosowanie formatu warunkowego.

 

Filtrowanie a tabela przestawna

Wyobraź sobie że, pracujesz z tabelą przestawną, jednakże w trakcie wykonywania analiz zaszła konieczność „okrojenia” w zakresie źródłowej, a zatem jej przefiltrowania. W takim przypadku wstawienie filtrowania na obszarze omawianej tabeli źródłowej nie zmieni wyglądu tabel przestawnych przestawnej. Źródło tabeli przestawnej oraz sama tabela przestawna mieszczą się filtrować niezależnie od siebie.

W sytuacji odwrotnej, a zatem gdy chciałbyś umieścić tabelę przestawną na podstawie przefiltrowanej tabeli źródłowej, Ms Excel także nie przekłada tego filtrowania na tabelkę przestawną oraz w wartościach jej pól proponuje całe – nawet niewidoczne – liczby źródła treści. Pamiętaj jednakże, iż samo narzędzie w zakresie tabeli przestawnej pozwala dogodnie filtrować dane wybranych pól.

Filtorwanie a tabela automatyczna

W programie Excel narzędzie tabela oraz filtr są ze sobą związane. Kiedy wstawisz do arkusza tabelkę automatyczną, w jej wierszach nagłówkowych pojawią się strzałki autofiltra, co daje możliwość szybkiego i ułatwionego wprowadzania tego narzędzia.

W domyślnie wstawianym stylu tabelek automatycznych jej wiersze mają różne barwy. Nie ma to odzwierciedlenia w opcjach filtrowania. Możliwość filtrowania zgodnie z kolorem uaktywnia się dopiero, kiedy ręcznie zakodujesz kolor wypełniania wybranych komórek arkusza kalkulacyjnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *