Niestandardowe sortowania

Ms Excel daje nam możliwość sortowania wedle niestandardowych szablonów, które zostaną ukazane w poniższym wpisie. (Więcej o standardowym sortowaniu dowiesz się na http://test.wykresyexcel.pl/excel2016.pl/sortowanie-w-excelu/)

Sortowanie w poziomie

Przyjęło się powszechnie iż dane w tabeli (jak stworzyć tabelę?) sortujemy w pionie, ponieważ ta opcja jest używana w większości wypadków. Istnieje jednak możliwość sortowania w poziomie – zamiast wierszy będą zmieniały się kolumny.

Opcja ta znajduję się w zakładce DANE – przycisk SORTOWANIA – okno SORTOWANIE. Należy kliknąć Sortuj od lewej do prawej. Jednak przed takim rozwiązaniem należy pamiętać o tym, iż brak jest możliwości zaznaczenia „Moje dane mają nagłówki”. Ms Excel będzie sortował całą tabelę a co za tym idzie należy zaznaczyć tabelę lecz bez nagłówków.

W miejscu Sortuj według posiadasz jedynie tytuły „wiersz 5”, „wiersz 10” itd, ponieważ sortowanie nie widzi wcale nagłówków. Numer wiersza jaki Ci się pokazuje mówi o numerze wiersza w zakresie całego arkusza a nie tabeli.

Reszta wygląda analogicznie do sortowania pionowego.

Uwzględnienie wielkości liter

Narzędzia Ms Excel nie skupiają uwagi na rozmiarze pisanego tekstu. Litery duże oraz małe traktowane są tak samo. Można to zmienić. Należy przejść do opcji Sortowania i zaznaczyć opcję Uwzględnij wielkość liter. Jednak zasady są takie iż, małe litery są przed tymi dużymi. Opcja ta liczy się jedynie, gdy dwa słowa/teksty są identyczne, tzn gdy mamy sytuacji wpisów „abc”, „Abc” to ten pierwszy wybór będzie na górze. Jednak podczas sytuacji posiadania wpisów „Abc” i „acb” to ten z dużą literą wyląduje na górze, ponieważ została zachwiana równowaga identycznego wpisu.

Więcej na temat związany z Ms Excel dowiesz się na blogu https://calculatic.pl/blog/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *