Sortowanie a nagłówek tabeli w Excelu

Opcja sortowania w Excelu przyjmuje domyślnie, iż tabela posiada nagłówki, które podczas sortowania są nietykalne – nie przemieszczają się. Jednak od reguł są wyjątki i zdarzają się sytuację, że nagłówka nie ma i pierwszy wiersz z tabelki też chcemy posortować.

Podczas sortowania i użytkowania okna Sortowanie należy nie zapominać o opcji „Moje dane maja nagłówki”. Logicznie – jeśli owa opcja jest zaznaczona to pierwszy wiersz jest traktowany jako nagłówek. Oznacza to, iż pierwszy wiersz pojawia się w liście rozwijanej oraz zawsze zostaje na górze, nietknięty przez sortowanie.

Gdy zdecydujemy się odznaczyć opcję „Moje dane mają nagłówek” to analogicznie na liście rozwijanej będą pokazywane domyślne nazwy kolumn (a,b,c itd) a pierwszy wiersz będzie się sortował razem z resztą wyników.

Przeważnie tabele arkusza Excel posiadają nagłówki i opcja domyślnie jest zaznaczona. Są przypadki, że jest włączona lecz wyszarzona. Co to oznacza? Włączony jest autofiltr, który blokują zmianę. Narzędzie filtru przyjęło, że istnieje nagłówek i nie pozwala wprowadzać zmian.

Istnieją przypadki, że nagłówek jest oddalony od danych wierszem przerwy. W tym wypadku należy jedynie zaznaczyć komórki wypełnione danymi, bez nagłówka, jednocześnie pamiętając o odznaczeniu opcji Moje dane mają nagłówki. Zdarza się także sytuacja, gdy jeden nagłówek przypisany jest do wielu tabel (znajdują się jedna pod drugą). Analogicznie działać do poprzedniej przykładu. Zaznaczyć jedynie dane tabel, bez nagłówka i pamiętać o wyłączeniu opcji rozpoznawania nagłówka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *